Środki farmakologiczne – kilka faktów, których nie odszukacie w internecie i których nie przeczytacie na dołączonych informacjach dla chorych

przez | 9 lipca 2021
Nowoczesny rynek farmaceutyczny zdają się napędzać sami pacjenci, a nawet całkiem zdrowi obywatele. Powszechna dostępność oraz wielorakość pigułek sprawiają, że praktycznie każdy znajdzie coś na te najmniej dokuczliwe objawy, czyli np. na lekki ból gardła.

Tabletki

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko zamiast pójść do lekarza, swoje kroki kierujemy do najbliższej apteki i tam pytamy aptekarza o najlepszy preparat na ból nogi. I w wielu przypadkach takim sposobem omijamy kolejki pod gabinetem lekarskim. Sprawdźmy więc, czy omówione rozwiązanie jest dla nas bezpieczne i właściwe,a również, jak być świadomym konsumentem. Koniecznie trzeba wiedzieć, że dane oraz sposób podania umieszczony w załączonej ulotce jest sformułowany w bardzo ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy medycyny już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i nierzadko aplikują chorym lekarstwa, których sami baliby się zażyć. Sam tekst na ulotkach bywa napisany nieco na wyrost, aby klienci nie mieli jakichkolwiek pretensji w przypadku niepożądanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednakże nie przesądza o tym, że kurując się na własną odpowiedzialność mamy lekceważyć przestrogi wytwórcy pigułek ułatwiających zasypianie.

Tabletki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Dużym wzięciem cieszą się teraz preparaty witaminowe. Kobiety zmęczone pracą sięgają po magnez, a rodzicom w podeszłym wieku oraz pierwszakom kupuje się zawiesiny wzmacniające apetyt i posiadające w swoim składzie także cenne dla organizmu składniki. Reklamówki telewizyjne podpowiadają, żeby wręczać zestaw witamin członkom familii, przykładowo z okazji Dnia Babci bądź pod choinkę. Duża dostępność lekarstw wywołała u niektórych zaburzenie zwane lekomanią. A to oznacza, że dana kobieta czuje przymus zażywania tabletek na wątrobę, pomimo że sam organizm nie oczekuje od niej leczenia farmakologicznego. Jeżeli doktor prawidłowo postawi diagnozę, to wtedy w terapii wykorzystuje się specyficzny środek zwany placebo, który nie zawiera żadnej substancji leczniczej. Zobacz, apteka w Radomsku ma konkurencyjne leki.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. cukrzyca) bądź są po przeszczepie płuc są zmuszone zażywać medykamenty każdego poranka. W takich i podobnych sytuacjach bardzo pomocna okazać się może porada magistra farmacji, który znajdzie dla drogiego leku tańszy odpowiednik. W niektórych i tych szczególnych przypadkach jest w stanie także zasugerować preparaty ziołowe, które mniej obciążają organizm skutkami ubocznymi.