Jakim sposobem możesz zarabiać za pomocą własnego głosu?

przez | 9 lipca 2021
Mowa posiada niezwykle istotną rolę w ludzkiej codzienności. Umożliwia bowiem komunikowanie się z pozostałymi ludźmi. Niektóre osoby posiadają wyjątkowe zdolności związane z mową, albo też szczególnie przyjemny dla ucha głos.

Tego typu głos zwany jest niejednokrotnie „radiowym”, bowiem nadaje się świetnie do takich zastosowań. Jest dana grupa profesji, gdzie praca opiera się przede wszystkim na mówieniu. Pracownicy tacy przez obciążenia w znacznym stopniu narażeni są na schorzenia organów takich jak przykładowo krtań. W sytuacji tego typu ludzi szczególnie niewskazane jest palenie tytoniu, bowiem w takich sytuacjach narząd głosu jest zagrożony podwójnie. Do ludzi pracujących głosem zaliczają się przykładowo nauczyciele i wykładowcy, którzy na co dzień organizują lekcje z uczniami i studentami.Stanowisko w radiu

Oczywiście praca głosem większości ludzi od razu kojarzy się z pracą w studiu (sprawdź newsletter). Nie każdy ma predyspozycje do tego, by takie stanowisko zajmować nie tylko z uwagi na samo brzmienie głosu. Zazwyczaj ubiegających się o stanowisko w radiu wykluczają przykładowo wady wymowy czy jąkanie się. Ponadto praca w radiu wbrew przekonaniu niektórych jest stosunkowo ciężka, co nie jest widoczne od strony odbiorcy. Oprócz głosu prezentera w radiu słychać także muzykę i jingle radiowe (strona firmy Fabryka Dźwiękuff), jednak pracownicy i tak wykorzystują swoje głosy rzez długi czas. Z tej przyczyny na stanowiska radiowe obowiązuje zwykle ostra selekcja ubiegających się.

Pozostałe profesje pracujące głosem

Ciekawym zawodem, współcześnie niestety wymierającym, a w którym głos pełni niezwykle ważną rolę, jest zawód megafonisty na dworcu. Jest to człowiek, którego rolą jest informować pasażerów o przyjazdach i odjazdach pociągów, różnorodnych opóźnieniach i tym podobnych. Pożądane jest, by głos takiego megafonisty był przyjemny w brzmieniu, jednak najbardziej istotną rolę pełni tu dykcja, ponieważ od tego zależy poprawne odebranie komunikatu przez pasażerów. Nie powinno się zapominać rzecz jasna o wokalistach, których narzędziem pracy także jest głos. Obecne studio nagrań jest miejscem, które może zagwarantować bardzo dużo w kwestii poprawy brzmienia głosu wokalisty w końcowym rezultacie.