Nowe media – szum bądź przepis na sukces?

przez | 18 grudnia 2022
Znaleźć coś sensownego w obecnych czasach to dość spore wyzwanie. Mamy podobno ku temu wszelkie podstawy, jesteśmy wyposażeni w nową technologię i coraz bardziej zaawansowane narzędzia. Wiele osób mimo tego nie może sobie poradzić z nadmiarem informacji, panuje nad wszystkim zaś szum informacyjny, w którym wszystko – czy to groźny incydent czy głupia plotka – się ze sobą miesza. Trudno jest już oddzielić coś ważnego od mało znaczącego, co warte czytania od śmieci informacyjnych. Jak zapanować nad tym wszystkim, by odnaleźć się w tym medialnym chaosie?

Wielu jest dalekich od narzekania, bo twierdzą, że obecnie to my sami wybieramy, co preferujemy oglądać, czytać, co słuchać, czego unikać. Kiedy istniał telewizor, parę kanałów to nam wykładano, co warto oglądać. Nadawca zarządzał, odbiorca potulnie to przyjmował. Nie posiadał praktycznie żadnego manewru, żadnej siły przebicia, dni przemijały normalnie, nic się nie zmieniało.

Głośniki Creative Inspire T3300

Autor: Creative
Źródło: Creative

Aż powstał internet. W dawnych czasach przykładowo, by odnaleźć powiedzmy przedsiębiorstwo, które zajmuje się oświetleniem scenicznym byliśmy zmuszeni pytać znajomych, przeglądać książkę telefoniczną lub co zobaczyć w gdańsku dzwonić na informację telefoniczną, z pytaniem: czy w okolicy znajduje się jakaś firma, która trudni się tym i tym, jak tak, to poproszę o numer telefonu…

W dzisiejszych czasach, gdy poszukujemy przykładowo danej specjalizacji to wpisujemy w wyszukiwarkę frazę wynajem nagłośnienia, czy z innej bajki tłumaczenia symultaniczne warszawa i po chwili otrzymujemy tak wiele rezultatów, że nie wiemy, co wybrać. Nie to co w dawnych czasach, gdy mieliśmy do wyboru mniejszą ilość usług, a dodatkowo były one w mniejszym stopniu rozreklamowane. Kiedyś reklama kosztowała więcej, obecnie, w dobie Internetu możemy dość łatwo i dość tanio dotrzeć do potencjalnych klientów.

Od kiedy pojawił się Internet zmianie uległa również równowaga sił na linii nadawca – odbiorca. W dawnych czasach to nadawca miał jedynie głos, aktualnie dzięki rozwoju sieci odbiorca ochoczo włącza się do dyskusji i co więcej, ma nawet większą moc przebicia. Popatrzmy chociażby na znanych blogerów, jak wiele mają fanów i jak kreują trendy. A co z własnymi mediami, ludzie na różnorodnych portalach umieszczają swoje filmiki, które pobijają rekordy popularności. To wszystko jest potwierdzeniem na rewolucje w media, które nigdy już nie będą takie jak kiedyś.