Niezbędne dodatki uzupełniające mundur każdego harcerza

Jednym z kluczowych atrybutów wszystkich harcerzy jest ubiór. Mundur harcerzy jest bez wątpienia najbardziej specyficzny i trudno go pomylić z jakimkolwiek innym. Aczkolwiek nie byłby całkowity, gdyby nie właściwe dodatki do munduru harcerskiego. Należy więc przekonać się, co każdy harcerz powinien mieć, by wyglądać perfekcyjnie. Przede wszystkim bardzo istotne jest odpowiednie nakrycie głowy.


składnica harcerska
Twórca artykułu: tomasz przechlewski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Na ogół jest to tzw. rogatywka tudzież beret w odcieniu wybranym przez drużynę. Jednak na głowie harcerzy może pojawić się także inne nakrycie głowy, m.in. kapelusz. Do nakrycia głowy przypina się najczęściej lilijkę. Trochę inna sytuacja jest w przypadku zuchów, którzy mają specjalne berety albo czapeczki z daszkiem. Na ramionach harcerzy umieszczane są specyficzne naramienniki, które nakłada się na pagony w barwach drużyny. Na pagonie mogą znajdować się wszelkie istotne informacje, takie jak chociażby ilość gwiazdek otrzymanych przez harcerza. Pod kołnierzem natomiast dopięta musi być chusta.

Jej odcień także jest wybierany przez drużynę i musi być identyczny u wszystkich jej członków. Przez lewe ramie przełożony jest sznur funkcyjny. Niezwykle istotny jest także pas, jaki zakłada się zarówno do spodni i spódnicy (www.wgl.pl/category/skladnica-harcerska-umundurowanie-mundur-harcerski). Dziewczyny zakładają ciemne pasy, natomiast chłopcy zielone, chociaż można zastąpić je również brązowym pasem ze skóry. Na nogach harcerzy, oprócz butów, zakładane są także getry, jakie także występują w różnych wersjach kolorystycznych i dobierane są indywidualnie przez każdą drużynę. Dodatkowo oprócz getrów można ubrać wielobarwne wywijki. Jak więc widzimy, strój harcerza nie musi być wcale nudny i monotonny.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.