Wychowanie dziecka – skąd obecnie czerpać stosowną wiedzę, by być świadomym rodzicem?

Przyjście na świat dziecka jest dla jego rodziców zazwyczaj nowym doświadczeniem. Faktycznie często młodzi rodzice mają wątpliwości dotyczące wychowania własnej pociechy. Nie jest to bowiem łatwe zadanie, w szczególności kiedy jest to nasze pierwsze dziecko. Skąd w takim razie czerpać konieczną wiedzę?


dzieci
Twórca artykułu: Melissa Wilkins
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jej źródłem mogą być babcie, dziadkowie i przyjaciele, którzy mają dzieci. Zazwyczaj oni bardzo chętnie dzielą się posiadanymi informacjami i pokazują w jaki sposób radzić sobie z trudnościami. Naturalnie, nie oznacza to, że podobne rady należy zawsze i bezrefleksyjnie wprowadzać w swoje życie. Wręcz przeciwnie, zawsze warto zachować dystans, jednakże określone porady mogą okazać się naprawdę przydatne.

Ponadto, wiele informacji odszukać można w specjalistycznych poradnikach, jakich wybór na współczesnym rynku jest faktycznie dość różnorodny. Poradniki wskazują jak postępować w konkretnych sytuacjach i jak radzić sobie z problemami wychowawczymi. Interesującym rozwiązaniem są też portale dla dzieci, na których można nierzadko wyszukać dział przeznaczony dla rodziców, w jakim udostępniane są artykuły na temat wychowania.

W internecie działają ponadto liczne portale przeznaczone dla rodziców, jakie opisują konkretne etapy rozwoju, wskazują na możliwe przyczyny ewentualnych trudności i pomagają w znalezieniu najlepszego rozwiązania - zobacz . Należy zaznaczyć, że dzieci są partnerami do rozmowy, co oznacza, że zdecydowanie należy z nimi rozmawiać i tłumaczyć im z jakiego powodu niektóre zachowania są dobre, a inne złe. Nie należy jedynie rozkazywać, ponieważ w takim przypadku dziecko nie będzie w stanie wyrobić sobie refleksyjnej postawy. Chcąc zachęcić dziecko do określonego postępowania, można zorganizować na przykład konkursy dla dzieci.


Dwójka maluchów
Twórca artykułu: Donnie Ray Jones
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Źródłem wielu koniecznych informacji są też programy w telewizji o tematyce parentingowej i wiele blogów istniejących w sieci, na jakich rodzice wymieniają się swoimi metodami, spostrzeżeniami i posiadaną wiedzą. Nowoczesny rodzic ma więc z tego względu wiele alternatyw, jakie umożliwiają mu dokształcanie się w zakresie wychowania dzieci. Warto natomiast pamiętać, że każde dziecko jest zupełnie inne i to co sprawdziło się w przy jednym, niekoniecznie musi okazać się strzałem w dziesiątkę wobec innego dziecka.
18/06/22, 12:35:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.