Jak należy udzielać pierwszej pomocy? Czemu jest to tak istotne? Co powinniśmy wiedzieć?

Pierwsza pomoc to wszelkie czynności niezbędne do wykonania, ażeby uratować życie osoby poszkodowanej. Oczywiście, iż nie każdego można odratować, jednak nasze działania na pewno zwiększają te szanse.

ręka
Twórca artykułu: Medisave UK
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia osoba, która udziela takiej pomocy, a jest nią po prostu świadek zdarzenia, ma ograniczone możliwości działania. Dosyć często posiada ograniczone środki i niestety niedostateczną wiedzę. W sytuacji tak zwanego NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia, gdy serce osoby poszkodowanej przestało funkcjonować lub pracuje źle, ważna jest każda chwila. Gwałtowne zatrzymania krążenie jest równoznaczne z początkiem procesu umierania.

Różne informacje

Jak biedny humanista, to zwycięski ścisłowiec

Nauka: humaniści vs. ścisłowcy
Twórca artykułu: shho
Na podstawie danych z: http://sxc.hu
Jeśli humanista twierdzi, iż „świat schodzi na psy”, to ścisłowiec pocznie wieszać na nim te psy, pokazując swoją przewagę w dzisiejszej realności. Słowa humanisty niewątpliwie są zbyt dosadne, bo świat jest za bardzo złożony, by mówić o nim w sposób czarno-biały, jednakże trzeba przyznać, iż osoby o bardziej matematycznych czy fizycznych (ścisłe nauki) zdolnościach mająnieznacznie łatwiej. A co się dzieje w tym momencie z humanistami? Albo wpadają na jakiś pomysł, albo przybici udają się do pośredniaka.


Od tej chwili, czas pędzi jeszcze bardziej szybko niż w pozostałych oznakach zagrożenia życia. Już po około 4 minutach przez niedotlenienie organizmu zaczyna obumierać mózg poszkodowanego. Mózg to najistotniejszy organ w ciele, te kilka minut niedotlenienia więc jest w stanie kosztować najwięcej. Z każdą kolejną minutą NZK, kiedy nie ma interwencji, szansa na uratowanie życia spada o około 8-10 procent. Tak więc, dość łatwo policzyć, iż po 10 minutach poszkodowany właściwie nie ma szans, aby przeżyć. W takim momencie właśnie niezbędne jest prędkie działanie świadka zdarzenia. Tak musi być, ponieważ szanse, iż w ciągu 3-4 minut na miejsce zdarzenia dotrze pogotowie ratunkowe są niezbyt duże, tak więc świadek wypadku powinien udzielić pierwszej pomocy, żeby utrzymywać funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Świadkiem takie wypadku może być każdy człowiek. Należy więc sobie uświadomić, iż pierwszej pomocy może udzielić każdy (http://czarmed.pl/).
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.