Jak biedny humanista, to zwycięski ścisłowiec

Jeśli humanista twierdzi, iż „świat schodzi na psy”, to ścisłowiec pocznie zawieszać na nim te czworonogi, ukazując swoją przewagę w dzisiejszej realności. Słowa humanisty na pewno są zbyt jednoznaczne, bo świat jest za bardzo złożony, żeby mówić o nim w sposób czarno-biały, jednakowoż powinniśmy potwierdzić, iż osoby o bardziej matematycznych czy fizycznych (ścisłe nauki) zdolnościach mająnieznacznie łatwiej. A co się dzieje w tej sytuacji z humanistami? Albo wpadają na jakiś pomysł, lub sfrustrowani udają się do pośredniaka.
Przedmioty ścisłe
Twórca artykułu: Butz.2013
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Z czego to wynika? Czy z tego, że mniej jest osób o umiejętnościach ściśle matematycznych? A może chodzi o nieproporcjonalność, jaka wyraża się w liczbie stu humanistów na jedno miejsce pracy? A może inny powód?

Jedno, jak i drugie przypuszczenie jest autentyczne, wiadomo w granicach rozsądku. Studia ścisłe są cięższedo zaliczenia, skrojone bardziej dla osób o predyspozycjach do przyswajania dużej ilości liczb, schematów, wzorów. Mózg humanisty przygotowany jest na emocje i estetyczne przeżycia, świat zaś widzi w sposób obrazowy, paraboliczny czy metaforyczny.

Ścisłowiec posługuje się konkretem, w jego pojęciu wynik to wynik, paradygmat pewności lub fałszu, dla humanisty nie jest to takie pewne. Ścisłowiec ze swobodą posługuje się pojęciami takimi jak: izopropanol (izopropanol), współczynnik rezystancji lub stała Boltzmanna. Dla humanisty to nie pojęcia, a słowa są najistotniejsze, ich brzmienie, barwa, przeżycia w nich zawarte. Może właśnie w tym rzecz, iż humaniści są tak mało konkretni, nie emocjonują się bardziej namacalnymi dziedzinami.

Humanistyczne nauki
Na podstawie danych z: flickr.com
Ścisłowiec umie zaprojektować most (nieważne czy to kładka czy ogromny most na ogromnej rzece), musi postawić blok. Jest zadanie, jest wykonanie. Humaniści zaś działają zupełnie inaczej, nie dążą do celu, oni chcą brać udział w podróży, która nie ma celu. Dlatego być może omawiania nieproporcjonalność (wielu humanistów na jedyne miejsce pracy) ujawnia trend podług którego istnieje większa liczniejsza liczba ludzi o tego typu podejściu do życia, kreuje to środowisko dla rzeszy bezrobotnych, skazanych na torturę w pośredniaku.

Różne informacje

Jak przedstawia się model nauki zdecydowanej większości młodych osób, jakiego rodzaju możliwości dają szkoły dla dorosłych.

Książki
Twórca artykułu: Πανεπιστήμιο Μακεδονίας - University of Macedonia
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Większość osób wybiera obecnie najpopularniejszy schemat uczenia się, to znaczy od szkoły podstawowej do uczelni wyższej, a później dopiero podejmuje się pracę. Szkoła podstawowa jest dla wszystkich dzieci obowiązkowa, więc od niej raczej nie można uciec. Przeważnie chodzi się do tej, która znajduje się najbliżej domu, chociaż niektórzy z rodziców decydują się posłać swoje dziecko w jakieś inne miejsce. Po przychodzi kolej na wybranie gimnazjum, tu powinno się już parę chwil zastanowić i wyszukać takie, które zagwarantuje należyty poziom kształcenia, a równocześnie zapewni bezpieczeństwo dla młodych ludzi. Kolejnym etapem będzie bezpłatna nauka w szkole średniej, tu będą do dyspozycji albo licea albo technika. W technikum poza ogólną wiedzą z różnych przedmiotów zdobywa się także jakiś zawód, więc teoretycznie można na tym zakończyć uczenie się i zacząć pracę. Jednak większość absolwentów będzie się jeszcze decydować na paroletnie studia, podczas jakich pogłębia i ugruntowuje swoje wiadomości. Tak więc z reguły dopiero mając dwadzieścia kilka lat młoda osoba zaczyna swoją pierwszą pracę, chyba że przedtem chce się pracować w niepełnym wymiarze na studiach.


Jak te zagadnienia rozumieć? Czy to nasz błąd? Naszych genów czy umysłu, a może środowiska, w którym dorastaliśmy? Wszystkiego po trochę, jednak najważniejsza zasada mówi, że nie można robić czegoś na siłę, więc autentyczny humanista nigdy nie zostanie autentycznym ścisłowcem. Musi wobec tego szukać własnej drogi na trudnym rynku pracy.
17/07/28, 12:05:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.