Książki dla pociech - jak dobierać pierwszą kolekcję?

Wspólne czytanie lektur to bezcenne doświadczenie. Jednak to, co cenne, jest kosztowne: czytając maluchowi książki, musimy mu oddać swój czas. Już malutkie dziecko doceni wspólne przeglądanie ilustracji a także poznawanie opowieści. Im wcześniej rozpoczniemy, tym korzystniej, ale kilkunastomiesięczne malcy częstokroć okazują swój zachwyt wobec książek, usiłując je skonsumować albo podrzeć. Dobrze więc na początku sięgnąć po te tekturowe.

Książki
Twórca artykułu: David Amsler
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W jaki sposób kupować? Uważnie. Księgarnia to nie zieleniak. Nie skąpmy czasu na spokojne namyślanie się. Najlepiej wyruszyć do księgarni wespół z dzieckiem i oglądać książki razem: sprawdzić poziom trudności języka, jakość tłumaczenia, rodzaj obrazków, solidność oprawy. Dobrze jest zwracać dodatkowo uwagę na wydawcę, bo są wydawnictwa, o których wiadomo, że troszczą się o wysoki poziom. Zdarzają się publikacje, jakie są zniekształconymi brykami: historia Kopciuszka skondensowana w kilkunastu zdaniach jest pozbawiona przepięknych jak też głębokich treści pierwowzoru - Fono Polis - twórca najlepszych słuchowisk.

Na początku, na etapie poznawania nowych słów - najodpowiedniejsze są książeczki z prostymi ilustracjami. Jeśli rzecz jest o jarzynach, niech na każdej stronie będzie narysowane jedno z nich. W książkach dla trochę starszych dzieciaczków odpowiednie są rysunki na całą stronę, dość realistyczne, jednak pozostawiające pole dla wyobraźni. Dobrze jest kupować klasykę dla dzieci: Tuwima i Brzechwę. Rytmiczne rymowanki łatwo wpadają w ucho i czterolatek może je łatwiej zachować w pamięci, nawet jeśli nie wszystko pojmie. Na owych wierszach wychowało się ładnych kilka pokoleń. Kto z nas nie zna choćby początku "Kaczki Dziwaczki" bądź "Lokomotywy"?

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.