Jakie następstwa niesie na dzieci rozwód rodziców i w jaki sposób możemy siebie a też ich na to przygotowywać?

przez | 9 lipca 2021
Podczas gdy dochodzi do rozwodu miedzy współmałżonkami mającymi dzieci, w najwyższym stopniu cierpią i tracą na tym oczywiście dzieci, jakie pozostają bez jednego z rodziców. Natomiast nie tylko oni odbierają to dotkliwie. Także rodzic, jaki wyprowadza się z domu i zostaje zupełnie sam bez codziennego kontaktu z dziećmi.

kobieta

Autor: Eveline Cosmetics
Źródło: Eveline Cosmetics

Przyjęte jest, że miano samotni rodzice to osoby, jakie samotnie wychowują dzieci. Ale co w takim razie zdołamy powiedzieć o rodzicu, który nie mieszka razem z dziećmi chociaż ma wszelkie prawa do swoich dzieci jednak rozstrzygnięciem sądu pozostają przy drugim rodzicu. Czy także nie możemy ich nazwać samotnym rodzicem? Jak najbardziej wyjątkowo oni czują odosobnienie oraz tęsknią za swoimi pociechami, które zostały z drugim rodzicielem.

Bez wątpienia dla dziecka rozstanie rodziców to nieznośny oraz emocjonalny czas, chociaż dla rodzica, jaki zamieszkał w innym miejscu niż dzieci też jest to uciążliwy okres. Również przeżywają rozłąkę z pociechami jak także niemożność ich wychowywania i spędzanie z nimi tyle czasu jak istniało to wcześniej. Po rozwodzie rodzicieli dzieci natomiast posiadają cały czas ufność, że rodzice się po raz drugi zejdą. Też winią siebie oraz swoje postępowania za rozwód rodziców.

Częstokroć czują się opuszczone oraz samotne, co może objawiać się protestem i gniewem wobec rodziców. Występuje także regresja, innymi słowy dzieci zaczynają się moczyć do łóżka, ssają kciuk, lecz również posiadają potrzebę uporczywego przytulania się i zatwierdzania, że ich się kocha. Wynika to z sytuacji lęku oraz strachu, a też pobudza małe poczucia bezpieczeństwa, niepewność, bezsenność, nocne koszmary czy też niepokój przed mrokiem.

Dzieci bardzo tęsknią za rodzicielem, który się wyprowadził, lecz również mogą wyrażać złość oraz bunt na rodzica z którym zostali, a jakiego obwiniają za rozwód. Jednocześnie czują lęk, iż odejdzie również rodzic zamieszkujący z nimi. Doświadczają ogromny smutek oraz częstokroć płaczą. Na domiar złego częstokroć z winy rodzicieli, czują konieczność wybrania czy są oddane wobec matki, czy też ojca. Dzieci również odczuwają duży żal, smutek, a również rozpacz, doświadczają straty i są bezradne oraz słabe w przypadków rozstania ich rodzicieli.

Młoda kobieta

Autor: Robert Moran
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą zdarzać się u nich niedomagania zdrowotne, takie jak boleści brzuszka czy też głowy, pocenie dłoni, zdarza się, iż tracą wiarę we własne siły oraz posiadają małe poczucie wartości, a to pociąga za sobą kłopoty w szkole. Dzieci mogą obwiniać jednego z rodzicieli za rozpad rodziny, złościć się, a również buntować. Często wyrażają agresję wobec rodziców, rodzeństwa, rówieśników a też obcych ludzi. Mogą nie mówić o swoich kłopotach z nikim z powodu wstydu. Starsze dzieci niekiedy odczuwają, iż powinny wspierać oraz wspomagać w obowiązkach rodzica, co powoduje ich nadmierne obciążenie uczuciowe. Mogą nie mieć chęci samemu wybierać, z jakim rodzicem chcą przebywać, zaś czuć się ku temu zmuszane. Zdarza się również, że oczekują od rodziców materialnego wynagrodzenia za poniesione krzywdy.

Samotni rodzice podczas gdy chcą stworzyć nowe rodziny to dzieci zwykle nie mogą poradzić sobie z tym, są zazdrośni, nieufni do ludzi oraz nowego partnera rodziciela. Okres dorastania jest niezwykle uciążliwy oraz buntowniczy, a dodatkowy rozwód rodzicieli może sprowadzić powiększenie wyczerpania, problemy z koncentracją, w nauce jednak też kradzieże, picie alkoholu czy zażywanie używek.

Rozwodów jest coraz to więcej w Polsce, ludzie się zakochują, zakładają rodziny, rodzą się dzieci i rozstają się, częstokroć nie licząc się z konsekwencjami. Powinno się wiedzieć, że rozpad rodziny niesie ogromnie złe efekty dla dzieci, ma to wpływ ich chwile obecną oraz może mieć to niesprzyjający wpływ na ich czas przyszły. Wobec tego jeśli rodzice decydują się na rozwód muszą zadbać o to by dzieci w nieustannie czuły się drogie przez obojga z rodziców a także nie czuły z tego względu przewinienia i wstydu.