Parę wskazówek jakim sposobem postawić na idealne studia?

przez | 9 lipca 2021
Decyzja w sprawie kierunku, jaki chcemy się kształcić zawsze wiąże się z dużą ilością stresu i ryzykiem, że nie zostaniemy przyjęci na wymarzony kierunek lub też nie będziemy mogli znaleźć zawodu po jako absolwenci. Sytuacja na rynku pracy zmienia się szybko i ciężko jest przewidzieć, jaka sytuacja będzie za kilka lat jednak na pewno można dostrzec pewną tendencję. W Polsce mamy niełatwą sytuację na rynku pracy. Na pewno o wiele lepiej mają ludzie, które są absolwentami kierunków techniczne, gorzej natomiast będą mieć humaniści, których w Polsce nie docenia się i nierzadko nie zauważa się tego, jak są oni istotni w rozwoju całej naszej kultury.

na zajęciach

Autor: CIMIC Centre of Excellence (CIMIC-COE)
Źródło: http://www.flickr.com
Egzystujemy skupiając się na codzienności, myślimy o chwilowych potrzebach i koncentrujemy się głównie na materialnym dobrobycie, nierzadko nie dbając w ogóle o rozwój intelektualny i duchowy. To tworzy często podziały pomiędzy ludźmi nastawionymi na różniące się między sobą profile zawodowe i w konsekwencji zamiast tworzyć coś wspólnie, próbujemy się dowartościować cudzym kosztem. Już sam wybór studiów, na etapie decyzji odnoście profilu humanistycznego lub ścisłego, będzie wymagało od nas dużej rozwagi. Nie wolno oczywiście zapominać również o swoich marzeniach i zainteresowaniach.

Tak naprawdę to one muszą być priorytetem i determinować nasze postanowienia. W trudnych latach na rynku pracy trzeba jednak brać pod uwagę jeszcze dodatkowe czynniki. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, co nas najbardziej interesuje. Nie bójmy się wskazać rzeczy, które pozornie nie będą się wiązały z pracą, ale przykładowo z wakacjami. Pragnienie wiążące się z dalekimi wyjazdami mogą być do zrealizowania praktycznie w prawie każdym zawodzie, jeśli tylko stosownie wcześniej będziemy działali w tym kierunku. Bez wątpienia świetnym kierunkiem w takiej sytuacji są studia turystyczne, albo hotelarskie.

Zdecydowanie się na tego typu kierunek jest ściśle związany z wyjazdami, ponadto daje możliwość szukania zawodu w regionach aktywnych turystycznie, dzięki czemu będziemy mieć możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Studia hotelarstwo ponadto biorą pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy, nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, gdzie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tej branży.