Nauka polszczyzny dla obcokrajowców

przez | 9 lipca 2021
W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest cechą niezwykle ważną i pożądaną. Dzięki niej wyprawy zagraniczne stają się łatwiejsze, ponieważ umiejętność porozumiewania się w danym języku pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości stresu. Jest to ważne także w razie pojawienia się niebezpiecznych sytuacji, na przykład wypadku przy pracy.

Generalnie przy znajomości języka obcego lepiej można poradzić sobie z wieloma zwykłymi kwestiami w innym państwie. Z tej przyczyny coraz większa liczba ludzi aktualnie rozpoczyna naukę języków. Bez wątpienia najpopularniejszy na świecie jest język angielski, którym można porozumieć się w większej części krajów świata. Chęć nauki obcej mowy często także spowodowana jest zawarciem związku z osobą z obcego kraju i przeprowadzeniem się tam na stałe. Również języka polskiego uczy się spora grupa ludzi z innych krajów. Dlatego przykładowa fraza „korepetycje język polski” wpisana w wyszukiwarkę daje dużo wyników.

Trudności polszczyzny

Książki

Autor: Matthew
Źródło: http://www.flickr.com

Sporo obcokrajowców zgadza się, że język polski jest bardzo kłopotliwy do nauczenia się dla osoby, która wcześniej nie miała z nim styczności. Wynika to w dużej mierze z problemów z wymawianiem, wywołanych pojawianiem się w języku polskim dużej ilości „szeleszczących” dźwięków, jakich nie znajdzie się w żadnym innym języku. Z tego powodu niejednokrotnie ludzie, którzy nauczyli się polskiego, nie mogą wyzbyć się obcego akcentu. Język polski ma również trudną gramatykę ze względu na przykład na sporą liczbę przypadków, przez które się odmienia. Mimo trudności wiele osób z zagranicy z powodzeniem język polski opanowuje.

Metody nauki
Polszczyzny można uczyć się różnymi sposobami. W Polsce na przykład istnieje sporo szkół oraz organizacji działających przy uczelniach wyższych, które nauczają polszczyzny ludzi z innych krajów (kliknij tutaj). Oczywiście analogicznie jak w przypadku każdego innego języka, możliwa jest samodzielna nauka polskiego z wykorzystaniem książek. Jest to jednak bardzo trudne ze względu na konieczność opanowania wymowy. Stosowane są także metody bardziej nowoczesne. Możliwe są na przykład konwersacje dla obcokrajowców online, dzięki którym dana osoba bez wychodzenia z domu może odbywać lekcje obcego języka.