Filozofie gier przygodowych na konsolę

przez | 27 lutego 2022
Zamierzeniem twórców gier RPG-ów było wymyślenie gry, która bazowała by na jak najbardziej realnych prawidłach społecznych. Postać w ciągu całej gry nieprzerwanie się rozwija.

Jak w prawdziwym świecie zdobywa wiedzę dodatkowo udoskonala już istniejące umiejętności, po czym zdobywa nowe sprawności. Wszelakie działania jakie powinna

Chłopak grający na przenośnej konsoli

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com

podjąć gracz, przykładowo rzucenie czaru by przydać realizmu uzyskują wartości losowe – kilka razy się udaje a co jakiś czas nie. Im lepszy poziom rozwoju umiejętności, tym więcej szans, że przedsięwzięcie jakie wykonuje bohater użytkownika się zakończy sukcesem. Najpowszechniej używaną możliwością wzrastania postaci w przygodowych grach na konsole jest zbieranie punktów exp..

Za zrealizowane zadanie lub osiągniecie określonego celu gry awatar otrzymuje punkty. Po otrzymaniu konkretnej wartości punktów, awatar otrzymuje prawo rozwoju wybranej przez użytkownika umiejętności albo grupy atrybutów. Właściwe zaplanowaniewzrostu postaci determinuje możliwość przejścia gry ”z tarczą”. Mechanizm gratyfikacji rozwoju cech, procedur pojedynków awatara, określany jest „mechaniką programu”. Jest to ta

Gra na konsolę

Autor: krisguy
Źródło: http://www.flickr.com

część kodu, która odpowiada za niezakłócony przebieg rozgrywki. Związki między uczestnikami (w przypadku kiedy zabawa jest wieloosobowa) bądź związki między użytkownikiem a postaciami kierowanymi przez maszynę kiedy rozgrywka jest w trybie jednoosobowym .

Z punktu widzenia twórcy programu, opisany sposób działania programu zbudowany jest na kombinatoryce, różnego rodzaju algorytmach dających możność przyznawania punktów i równocześnie zmiany wskazanych przez gracza atrybutów postaci.

Potrzebne są Ci informacje na ten ciekawy temat? Więc nie ociągaj się i wejdź do następnego artykułu – tam przygotowaliśmy dla Ciebie coś wyjątkowego.

Identyczny algorytm przesądza także o tym, jak odbywa się potyczka, o trafności wyprowadzonych ciosów bronią, lub efektywności miotanych czarów leczniczych. Tenże mechanizm również decyduje o szansie powstania rzeczy również o możności uniku jeśli będzie taka konieczność. Słowem, wszelkie działania awatara, tak kierowanych przez grających jak i kierowanych przez booty uzależnione są od funkcji matematycznych. Powinno się wymienić dwa najpopularniejsze mechanizmy używane w programach konsolowych rodzaju gier fabularnych. Mechanizm turowy a także mechanika oparta na czasie rzeczywistym.

Mechanizm turowy polega na tym, iż bohaterowie poruszają się na przemian. Etap gry ”pocięty” jest na fragmenty: akcja uczestnika, z kolei działanie oponenta i znowu akcja gracza. W czasie ruchu pierwszego z graczy oponent nie może nic zrobić. Mechanizm czasu rzeczywistego zaś, jest przeciwieństwem mechanizmu turowego. Rozgrywka ma miejsce w czasie realnym. Wszelkie postacie mogą się ruszać w tym samym czasie. Sprawia to, że gra jest szybsza, bardziej interesująca ale za razem bardziej wymagająca.