Studia – czy w obecnych czasach warto?

przez | 9 lipca 2021
Wybór drogi życiowej nigdy nie należy do łatwych. Najczęściej jest on niemałym dylematem. Gdy zbliża się matura to podstawowy temat rozmów między młodymi ludźmi. Wszyscy z nich myślą nad tym, co robić, na czym się koncentrować, jak rozplanować swoje przyszłe życie. Dotychczas dużym powodzeniem cieszyły się szkoły wyższe i dlatego większość osób w związku z tym wybierała się na studia. Sądziło się, że są one przepustką do kariery, światłej przyszłości i bardzo dobrej posady. Teraz już patrzy się na to jednak inaczej. Młodzi ludzie zauważyli, że same studia nic nie dają, a często można sobie lepiej poradzić wręcz bez nich.

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przecież czas, który poświęcilibyśmy na uczelniane wykłady bądź ćwiczenia, można wykorzystać na zdobywanie cennego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie swoich umiejętności. Dzięki temu mając 24 czy 25 lat można zdobyć już pewny zawód i świadomość tego, co chcielibyśmy robić i w jakim iść dalej kierunku. Natomiast studenci często, opuszczając uczelnię, nie mają niestety większego pojęcia co dalej robić, gdzie się kierować i na czym skoncentrować – dobre szkoły wyższe.

Jeśli jednak postanowimy iść na studia, nie jest łatwy także sam wybór kierunku, który wartałoby wybrać. Powinien być on zgodny z predyspozycjami, zdolnościami i zainteresowaniami danej osoby. Jeśli lubi ona przykładowo matematykę, powinna skierować swoje kroki w kierunku politechniki. Jeżeli z kolei przepada za wycieczkami, dobrym pomysłem będzie turystyka i rekreacja.

Oczywiście sporo się dziś mówi o mniej lub bardziej przyszłościowych studiach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież zarówno takie, po których łatwiej jest dostać pracę, ponieważ dają one konkretne umiejętności oraz takie, po których ciężej dostać pracę. Wiedza zdobyta na tych drugich jest zwykle bardzo płynna i mniej wyspecjalizowana, stąd też absolwenci nierzadko zupełnie nie wiedzą, gdzie skierować swoje kroki po zakończeniu studiowania. Jak zatem wybrać naprawdę dobry kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można kierować się racjonalnym myśleniem, można sercem i upodobaniami, ale można spróbować też pokusić się o złoty środek. Coraz więcej osób również decyduje się na rozpoczęcie dwóch kierunków studiów, dzięki czemu mają oni więcej możliwości i większe szanse na dostanie wymarzonego zatrudnienia – polecana strona.