
Radca jest w stanie również występować przed sądami i urzędami (przejdź na ). W historii tej profesji jesteśmy w stanie wyróżnić 3 okresy. Najważniejsze są jednakże dwa – pierwszy i ostatni. Pierwszy z nich zaczął się 13 grudnia 1961 roku, jak Rada Ministrów sporządziła uchwałę w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorstw państwowych, zjednoczeń, a jednocześnie banków państwowych.
W tejże uchwale jest nakaz skierowany do podmiotów, by korzystały z usług prawnych tylko radców prawnych pracujących w tych jednostkach. W 1963 roku została uchwalona nowa ustawa, mocniej restrykcyjna, o ustroju adwokatury, który między innymi pozbawiał adwokatów prawa oferowania usług wobec państwowych jednostek gospodarczych. W ten sposób specjalizacją radców prawnych stało się świadczenie usług dla tych jednostek. W ten właśnie sposób, w takim systemie radca prawny był przedstawicielem państwa socjalistycznego. Na szczęście, im bliżej lat dziewięćdziesiątych, tym pojawiały się bardziej korzystne zmiany. 23 grudnia 1988 roku uchwalono ustawę o działalności gospodarczej, gdzie w jednym z artykułów wspomniano, że udzielanie prawnej pomocy jest jednym z rodzajów działalności gospodarczej, świadczonej na rzecz podmiotów gospodarczych.
Najistotniejsze i zasadnie ramy świadczenia zawodu radcy prawnego zdefiniowała tak zwana wielka nowelizacja ustawy o radach prawnych. Wprowadziła ją ustawa z dnia 22 maja 1997 roku. Aktualnie już bez przeszkód jesteśmy w stanie korzystać z oferty radców prawnych. Ponadto możemy wybrać fachowca, który nam najbardziej odpowiada, zdecydować się na kancelarię (oferta na stronie), która świadczy najlepsze usługi, np. kancelaria (szczegóły tutaj kancelaria adwokacka zwoleń) prawna z Krakowa.