W jaki sposób historycznie kształtował się zawód radcy prawnego?

przez | 9 lipca 2021
Jak trwoga to do Pana Boga, a jak problem prawny to do radcy prawnego. Tak można określić wiele sytuacji, jakie mają miejsce w naszym życiu. Jednakowoż trwoga może się zjawiać przy okazji właśnie tego typu, nie do końca dla nas zrozumiałej sytuacji. Co w takiej sytuacji robić? Tak naprawdę istnieje parę ewentualności, jednocześnie nie można przeceniać swojej siły, a tym bardziej kogoś, kto na zagadnieniu się w ogóle nie zna. Co to oznacza? Zamiast korzystać z pomocy znajomych, pseudospecjalistów, zamiast pomocy poszukiwać na forach internetowych, lepiej zgłosić się do profesjonalisty – radcy prawnego.

Jest to prawnik, jaki świadczy pomoc prawną podmiotom gospodarczym, ale także jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym. Polega ona na oferowaniu porad prawnych, tworzeniu opinii prawnych, tworzeniu projektów aktów prawnych.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Radca jest w stanie również występować przed sądami i urzędami (przejdź na ). W historii tej profesji jesteśmy w stanie wyróżnić 3 okresy. Najważniejsze są jednakże dwa – pierwszy i ostatni. Pierwszy z nich zaczął się 13 grudnia 1961 roku, jak Rada Ministrów sporządziła uchwałę w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorstw państwowych, zjednoczeń, a jednocześnie banków państwowych.

W tejże uchwale jest nakaz skierowany do podmiotów, by korzystały z usług prawnych tylko radców prawnych pracujących w tych jednostkach. W 1963 roku została uchwalona nowa ustawa, mocniej restrykcyjna, o ustroju adwokatury, który między innymi pozbawiał adwokatów prawa oferowania usług wobec państwowych jednostek gospodarczych. W ten sposób specjalizacją radców prawnych stało się świadczenie usług dla tych jednostek. W ten właśnie sposób, w takim systemie radca prawny był przedstawicielem państwa socjalistycznego. Na szczęście, im bliżej lat dziewięćdziesiątych, tym pojawiały się bardziej korzystne zmiany. 23 grudnia 1988 roku uchwalono ustawę o działalności gospodarczej, gdzie w jednym z artykułów wspomniano, że udzielanie prawnej pomocy jest jednym z rodzajów działalności gospodarczej, świadczonej na rzecz podmiotów gospodarczych.

Najistotniejsze i zasadnie ramy świadczenia zawodu radcy prawnego zdefiniowała tak zwana wielka nowelizacja ustawy o radach prawnych. Wprowadziła ją ustawa z dnia 22 maja 1997 roku. Aktualnie już bez przeszkód jesteśmy w stanie korzystać z oferty radców prawnych. Ponadto możemy wybrać fachowca, który nam najbardziej odpowiada, zdecydować się na kancelarię (oferta na stronie), która świadczy najlepsze usługi, np. kancelaria (szczegóły tutaj kancelaria adwokacka zwoleń) prawna z Krakowa.