Krótka historia leków, zagrożenia, jakie zaczęły występować na świecie w wyniku ich nadużywania

przez | 9 lipca 2021
Ludzie od wieków stosują najróżniejsze środki przy leczeniu najróżniejszych chorób. Wyciągi z roślin, napary i maści od bardzo dawna były używane przez różnych znachorów, a wiele z nich miało bardzo dużą skuteczność ze względu na obecność substancji aktywnych które pomagają przy różnych chorobach i dolegliwościach.

leki

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
I to właśnie przyroda podarowała ludziom przełomowy lek, który odmienił oblicze obecnej medycyny, czyli penicylinę. Otrzymany z pewnych pleśni antybiotyk pozwolił na walkę z nieuleczalnymi chorobami, bo skutecznie zabijał bakterie, które je wywoływały. Ale przy tym stał się początkiem intensywnych badań nad kolejnymi lekarstwami, co przyczyniło się do następnych przełomowych odkryć. Obecnie większość leków wytwarzana jest syntetycznie, w fabrykach i laboratoriach. Na dużą część schorzeń wynaleziono już odpowiednie lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz pozwalają na w miarę wygodne życie na co dzień. Jednak fascynacja możliwościami leków przyczyniła się do niezwykle groźnego zjawiska, którym jest ich zbyt nadmierne używanie. Ocenia się, że raptem pół z nich rzeczywiście leczy dolegliwości, a reszta bardziej może zaszkodzić niż pomóc z powodu swoich skutków ubocznych.

leki

Autor: Kiran Foster
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym problemem są na przykład obecnie antybiotyki. Jeszcze niedawno zalecano je na wszystkie dolegliwości, nie przejmując się zupełnie tym, czy rzeczywiście są potrzebne. Pomijając już koszty pacjentów na ich kupowanie w pewnym momencie się okazało, że z powodu ich nadużywania zaczęły się pojawiać szczepy bakterii całkowicie odporne na każdy znany lek. Póki co wykrywane są ich sporadyczne źródła, ale w każdej chwili pojawić się może jakaś nieuleczalna choroba, która zdziesiątkuje ludzkość. Coraz więcej ludzi wpada też w uzależnienie od leków, zaczynają je stosować na każdą prawdziwą i wymyśloną chorobę. W dużym stopniu do czegoś takiego przyczyniły się firmy farmaceutyczne, które goniąc za pieniędzmi wmawiają ludziom, że bez połknięcia kolejnej tabletki będzie im się gorzej żyło.