Na co niezbędnie zwrócić uwagę w czasie wyboru kolorów? Co jest w tej sprawie najważniejsze?

przez | 9 lipca 2021
Niekiedy nie do końca wiadomo i dość długo nad tym myślimy, jaki posiadamy typ urody. Przez tego typu kwestie nie wiemy dokładnie, jak na przykład dobrać cienie do koloru oczu czy jakiego typu odcień podkładu oraz kolor włosów będą najbardziej pasujące? Co zrobić w tym momencie, jak się tego dowiedzieć?
Bez wątpienia rozwiązaniem jest analiza kolorystyczna, dzięki jakiej niektóre barwy można zdefiniować jako ciepłe, a inne jako zimne.

Trzy elementarne kolory to tego rodzaju, których nie da się uzyskać po zmieszaniu innych barw ze sobą, czyli żółty, niebieski oraz czerwony. Łącząc je możemy tworzyć kolory pochodne, jak pomarańczowy, fioletowy i zielony. Barwy, jakie powstały dzięki żółci i czerwieni określamy jako ciepłe, natomiast te z domieszką niebieskiego jako chłodne. Tego rodzaju kolorystyczne prawidłowości odkrył fizyk – Hermann von Helmholtz.
zabawy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Odkrył on, iż każdy kolor ma po prostu trzy cechy, jakie decydują o tym, jak je dostrzegamy, czyli barwę, nasycenie oraz odcień. Barwa to podstawowe określenie koloru. Kolor czerwony ma jednocześnie jabłko ale i pomidor, chociaż jak zestawimy je ze sobą, to dostrzegamy wyraźnie, że te czerwienie trochę się różnią. Nasycenie charakteryzuje jak barwa jest intensywna, jej czystość, natomiast odcień to jej ciemność albo jasność. Zmiana chociażby jednej z tego typu cech sprawia, że dostrzegamy różnicę w kolorze. Jak ogólnie mowa o odcieniu danej barwy, to mamy na myśli również jej czystość – czyli to, czy występują tam domieszki odmiennego koloru, to znaczy, czy jest zgaszona, świetlista a może przybrudzona, lecz również to czy jest ciemniejsza albo jaśniejsza.

Szwajcarski kolorysta o nazwisku Johannes Itten, który prowadził badania nad kolorem wraz z grupą swoich studentów, udowodnił, że istnieje takie coś jakby osobisty kolorystyczny profil, co znaczy stałe upodobanie do pewnego typu kolorów i ich odcieni, a zależą one od typu urody oraz osobowości.

Jeżeli mówimy o urodzie to rzeczywiście dobrze czasami poradzić się profesjonalistów w tej dziedzinie. Konieczny jest dobry stylista. Chociaż wiele osób jest zdania, że najlepsi są w dużych ośrodkach miejskich to nie do końca prawda, bardzo dobrym przykładem niech będzie stylista Sosnowiec, który zapewnia zawsze najwyższą jakość.