Czy aby nadal można zarabiać na żywieniu ludzi?

przez | 4 marca 2022
Czy restauracja w Polsce to świetny biznes? To w sumie zależy od wielu czynników. Z pewnością nie jemy aż tak często w restauracjach co Hiszpanie, Brytyjczycy czy Austriacy, ale jeżeli nietrudno dostrzec dużo restauracji w naszych miastach, szczególnie tych dużych, w sumie można powiedzieć, iż na całe szczęście jest ostatnio coraz korzystniej. Czyli jeżeli ktoś na poważnie rozmyśla o założeniu restauracji, nie powinien sądzić, że to słaba idea!

przyprawione potrawy

Autor: Alpha
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednakże dotrzeć do statystycznego klienta. A jeżeli przeciętny Kowalski nie zarabia dużo, na pewno czymś wielce ważnym jest to, aby strawa zasadniczo nie (sprawdź to) drenowała budżetu. Wiadoma sytuacja, wszystko swoje kosztuje, kucharze, wynajęcie lokalu, ochrona, mieszanki przypraw (mieszanki przypraw bez chemii) i cała reszta… W sumie koszty stałe są znaczne, a więc trzeba zadbać o to by nasz lokal nie był za bardzo drogi, lecz także ciężko uważać, że czymś OK jest to, aby zapominać jak niesamowicie istotnym jest wyjście na swoje. Zwłaszcza, że restauracja nie jest instytucją charytatywną.

Jeżeli nie będziemy umieli zarobić, w sumie nawet najpyszniejsze jedzenie – idealnie przyrządzone oraz podane, tak czy siak nie dadzą nam wiele dobra. Nie oszukujmy się – przeciętny klient lubi dużo zjeść. Pragnie, aby dodatki do mięsa oraz cała reszta nie były niewielkich rozmiarów. Choć rozmiar potrawy to w 100% subiektywne pojęcie – niektórzy przedstawiciele gastronomii uważają, iż w wielu przypadkach sytuacja jest taka, że tylko według klienta ich jedzenie jest małe, bo tak naprawdę jest w porządku. Cóż, trzeba mimo wszystko wiedzieć, iż dosyć często posiadacze restauracji jakby nie patrzeć trochę przesadzają, próbują przesadnie zaoszczędzić na własnych klientach.

Pamiętajmy również o odpowiedniej obsłudze kelnerskiej – niewdzięczna to fucha, lecz tak czy siak kelnerzy nigdy nie mogą zakładać, że mają prawo wykonywać swoje obowiązki w nieodpowiedni sposób (-> przeczytaj przykłady). Naturalnie – pewne błędy są w zupełności wybaczalne, przecież to tylko restauracja. Jednakże opryskliwość albo lenistwo nigdy nie są w porządku, ciężko w ogóle zrozumieć tego człowieka, który np. nie potrafi polecić strawy bądź jest najzwyczajniej niemiły.