Który zawód wybrać?

przez | 9 lipca 2021
XXI wiek to okres szybkiego rozwoju, ogromnych zmian jak też wiecznego przemieszczania się (tak w przestrzeni, jak również zawodowo). By nie pozostać w tyle, musimy się stale dokształcać, a czasem przekwalifikowywać, toteż jeśli stanęliśmy przed wyborem nowego rzemiosła, a nie mamy sprecyzowanego pomysłu, sprawdźmy, jakich pracobiorców najbardziej brakuje na rynku , aktualnie oraz w bliskiej przyszłości.

regał z książkami

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com
Zawsze główną rzeczą, którą winniśmy rozważyć w przypadku wyboru nowego fachu, będą nasze predyspozycje jak też zamiłowania, pasje. Może uda się powiązać miłe z pożytecznym? Jeżeli nadal nie mamy projektu, a trzeba się na coś zdecydować, warto dobrać sobie fach, który będzie przyszłościowy. Jak się okazuje, jest ich całkiem dużo.

nauka

Autor: brewbooks
Źródło: http://www.flickr.com

Musimy mieć na względzie, iż rynek pracy bez ustanku się przekształca, zapotrzebowanie na konkretne zawody to wzrasta, to maleje. Pewne fachy kończą swój byt, inne dopiero się rodzą. Istotną cechą może być elastyczność. Musimy umieć dostosować się do trendów na rynku pracy. Dzisiaj normą są skończone studia magisterskie, znajomość języków obcych, stałe podwyższanie swych umiejętności, pozyskiwanie dodatkowych certyfikatów. Czynimy to wszystko po to, aby nie wypaść z rynku. Jednak w jakim kierunku pójść? Który kierunek wybrać z tegoż co oferują uczelnie wyższe?

Internet, technologie informatyczne to dziedziny nieustannie rozwijające się, stąd potrzeba wielu fachowców z tej branży. Z roku na rok zapotrzebowanie to będzie zwiększać się, wraz ze wzrostem nowych branż. Każde przedsiębiorstwo będzie zatrudniało komputerowców, specjalistów, analityków.

Następną propozycją może stać się turystyka i rozrywka. Szybkie tempo życia naszego społeczeństwa, ciągła gonitwa za karierą oraz pieniędzmi sprawiają, że ludzie mają coraz mniej czasu. Stąd pole do popisu będą mieli tak organizatorzy wyjazdów, jak też osoby świadczące różnego rodzaju usługi. Znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi. O zatrudnienie nie muszą się troskać piarowcy czy specjaliści do spraw obsługi klienta. Najogromniejszy wzrost odnotuje sektor usług dla przedsiębiorstw.

Trudno szczegółowo przewidzieć, które profesje mają przyszłość i przetrwają – załóżmy – 20 lat. Ciągle się rozwijamy, technologia wciąż nas zaskakuje. Możemy wyłącznie domyślać się, i być zdecydowanymi na zmiany, jakie zapewnią nam sukces zawodowy na kolejnych parę lat.