9 pytań nt. edukacji

przez | 7 grudnia 2021
Kiedy pojawiła się w Polsce moda na studia wyższe, w latach dziewięćdziesiątych, całkowicie zapomnieliśmy o kształceniu zawodowym. A to źle, gdyż dzisiaj brakuje tego typu specjalistów. Wielu jest magistrów rożnych kierunków bez perspektywy na lepsze życie, którzy nierzadko uciekli za granicę, ażeby jakoś funkcjonować, a mało jest specjalistów z prawdziwego zdarzenia. Zresztą Ci także wyjechali, bo tam zarobią naprawdę większe pieniądze.

Każdy kto mieszkał na Wyspach Brytyjskich to zarejestrował: wszędzie pełno naszych rodaków, chociaż najczęściej można ich zobaczyć właśnie w okolicach remontów lub innych miejsc, w których potrzebni są specjaliści od budowlanej roboty. To oni właśnie maja możliwość solidnego zarobku, gdy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, które trafiają do biura i tam solidnie zarabiają, lecz jak gdyby zestawić pracowników fizycznych do pracowników umysłowych proporcja niestety byłaby dosyć nierówna.

Drewno w zakładzie stolarskim

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Stolarz, jak zapewne każdy znakomicie wie, to osoba zajmująca się wykonywaniem mebli- np. . Naturalnie w pracy tej niezbędna jest stosowna wiedza, narzędzia oraz doświadczenie. Niemniej istnieje mnogość firm, jakie wykonują umeblowanie na indywidualne zamówienie Klientów, a sporządzeniem takich mebli nierzadko zajmują się właśnie stolarze. Zamówienie takich mebli wymaga z pewnością więcej czasu i wysiłku aniżeli wybór skończonego już kompletu mebli, jednak jest to wyśmienite rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nieszablonowość, styl a także wyjątkowość. Wprawdzie umeblowanie robione na zamówienie częstokroć są również droższe od mebli gotowych, niemniej jednak w tym wypadku bez wątpliwości jest to wyśmienita inwestycja, w szczególności, że Klient może osobiście zdecydować, jak mają wyglądać zamówione przez niego meble. Czytaj więcej przykładowo .

W sumie to zwyczajne, Polacy są chwaleni za ciężką pracę, mówi się o nas, jako o dobrych pracownikach, którzy umieją wykonać wiele rzeczy, mówi się o nas, że znamy się na swoim fachu i potrafimy pracować bardzo długo.

Jeżeli omawiany wątek jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij i zobacz, jakiego rodzaju zagadnienia ma solidna witryna (https://www.collegium-novum.pl/matura-2022,kurs,44.html) – niewątpliwie materiały w tamtym miejscu zamieszczone są tak samo zajmujące.

Są wytykane też minusy, na przykład, spożywanie alkoholu w czasie pracy, lecz nie mają one szans w zestawieniu z plusami, jakie gwarantują polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się trochę zmieniać też w naszym kraju. Wielu młodych ludzi zastanawia się porządnie zanim dokonają wyboru odpowiednich studiów, gdyż w mediach słychać co jakiś czas, iż po studiach nic nie jest zapewnione, że panuje bezrobocie i lepiej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier Polski przyznał, iż „lepiej być spawaczem niż politologiem”.