Zalety elektrod stosowanych do mierzenia ph. Co należy wiedzieć na ich temat?

przez | 9 lipca 2021
Pomiar ph odgrywa niezwykle ważną rolę nie tylko w różnych procesach przebiegających w ludzkim organizmie. Jest on także istotny w produkcji i wielu innych procesach. Nic zatem dziwnego, że elektrody do pomiaru ph cieszą się dużą popularnością wśród pracowników laboratorium.

Niewątpliwie nie są to urządzenia tanie, ale dzięki zachowywaniu wszystkich zasad dotyczących eksploatacji elektrod można bezpiecznie stosować je przez nawet wiele lat. Właściwie każde laboratorium badawcze wykorzystuje elektrody do pomiaru ph. Pomiar mętności i inne chemiczne metody służące przeprowadzeniu pomiarów odczynu mieszaniny bądź produktu jest jednym z najbardziej nadrzędnych zabiegów, jakie tylko można sobie wyobrazić w laboratorium. Co prawda, zarazem w laboratoriach analitycznych, jak i przy procesach produkcyjnych tego rodzaju zabiegi są z każdym rokiem coraz bardziej zautomatyzowane, aczkolwiek można spodziewać się, że elektrody do pomiaru ph jeszcze przez dłuższy czas będą wykorzystywane przez chemików.

Więcej informacji –

praca w laboratorium

Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com

To proste w budowie urządzenie sprawia, że można między innymi zadecydować o dopuszczeniu produktu do sprzedaży albo nie. Z udziałem tak zwanego ph – metru możemy również określić, czy osoba, która poddaje się badaniom posiada płyny ustrojowe o prawidłowym odczynie czy też nie. Nieprawidłowości pod tym względem mogą prowadzić do wykrycia rozmaitych chorób.

laboratorium

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Pomiar mętności  i odczynu badanej substancji jest bardzo prosty, a czas przeprowadzania takiego badania jest bardzo krótki. Dzięki temu można szybko uzyskać satysfakcjonujące nas wyniki. Pomiar ph za pomocą elektrod ma różne zalety, ale przede wszystkim czynnikiem decydującym o wyborze tego rodzaju metody spośród innych stosowanych metod analitycznych jest potwierdzona badaniami skuteczność i wiarygodność realizowanych pomiarów. Pomiar mętności a także pomiar ph przy pomocy zwykle elektrody szklanej to jedne z najczęściej realizowanych rutynowo badań w laboratorium chemicznym, bez względu na branżę.

Źródło informacji:

Niestety, w chwili obecnej istnieje niewielu producentów takiego asortymentu, co powoduje, że ceny urządzeń wykorzystywanych do pomiaru ph są najczęściej wyższe i na zakupienie nowego, fachowego sprzętu stać wyłącznie laboratoria będące w dobrej kondycji finansowej.