Kto to jest aktuariusz i gdzie znajduje zatrudnienie? Na czym tak naprawdę polega jego praca, w czym powinien być najlepszy?

przez | 9 lipca 2021
Aktuariusz jest profesjonalistą w zakresie matematyki finansowej i ubezpieczeniowej. Zatrudniany jest przeważnie przez firmy ubezpieczeniowe. Stosując metody rachunku prawdopodobieństwa oraz statystyki, szacuje ryzyko wypadków losowych i wielkość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, ustala wielkość tak zwanych rezerw finansowych oraz konstruuje tablice wymieralności.

aktuariusze pozują do zdjęcia

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Aktuariusz (profesjonalny aktuariusz) ma wiedzę m.in. w temacie rachunku prawdopodobieństwa, matematyki finansowej orazstatystki. Zna się również świetnie na teorii ryzyka, demografii oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. Musi znać dobrze różnorodne akty i przepisy, jak ksr 6. Najważniejszym, lecz nie jedynym, miejscem zatrudnienia aktuariusza jest firma ubezpieczeniowa. Aktuariusze pracują wszędzie tam, gdzie konieczni są specjaliści od oceny ryzyka, przeważnie w instytucjach finansowych. Każdy zakład ubezpieczeń, wedle ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej posiada obowiązek powołania aktuariusza. W sytuacji ubezpieczeń na życie aktuariusz jest odpowiedzialny za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, zaś w przypadku ubezpieczeń majątkowych i osobowych konieczna jest jego opinia opublikowana w sprawozdaniu rocznym.

Innym miejscem zatrudnienia aktuariuszy są instytucje zarządzające planami emerytalnymi. Aktuariusz kontroluje i przygotowuje aktywa planu, tak by starczały na pokrycie zobowiązań, planuje roczne i wieloletnie koszty planu a także odpowiednią wysokość składki. Podsumowując, aktuariusze mogą pracować we wszystkich instytucjach finansowych zarządzających ryzykiem. Powinni wspierać firmy konsultingowe, udzielając porad w zakresie podejmowania decyzji finansowych. Pracownicy działów aktuarialnych przeważnie pomagają projektować programy emerytalne, a w czasie ich działania wyceniają aktywa i zobowiązania.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Aktuariusze powinni także oszacowywać koszt różnego rodzaju ryzyka w zakresie przedsiębiorstw. Mogą też być zatrudnieni w instytucjach państwowych mających związek na przykład z systemem ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnych. Co więcej aktuariusze znajdują etat wszędzie tam, gdzie obowiązkowe jest rozwiązywanie problemów finansowych i statystycznych, czyli banki i firmy inwestycyjne, duże korporacje lub związki zawodowe. Jak widzimy więc, zawód to dość oryginalny, ale jakże konieczny w wielu branżach, gdzie liczy się ktoś, kto umie analizować, szacować, a co najważniejsze dokładnie liczyć. Wszystko to procentuje odpowiednim prognozowaniem, tak koniecznym w tych niepewnych czasach.