Książki dla pociech – jak dobierać pierwszą kolekcję?

przez | 7 lipca 2022
Wspólne czytanie lektur to bezcenne doświadczenie. Jednak to, co cenne, jest kosztowne: czytając maluchowi książki, musimy mu oddać swój czas. Już malutkie dziecko doceni wspólne przeglądanie ilustracji a także poznawanie opowieści. Im wcześniej rozpoczniemy, tym korzystniej, ale kilkunastomiesięczne malcy częstokroć okazują swój zachwyt wobec książek, usiłując je skonsumować albo podrzeć. Dobrze więc na początku sięgnąć po te tekturowe.

Książki

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób kupować? Uważnie. Księgarnia to nie zieleniak. Nie skąpmy czasu na spokojne namyślanie się. Najlepiej wyruszyć do księgarni wespół z dzieckiem i oglądać książki razem: sprawdzić poziom trudności języka, jakość tłumaczenia, rodzaj obrazków, solidność oprawy. Dobrze jest zwracać dodatkowo uwagę na wydawcę, bo są wydawnictwa, o których wiadomo, że troszczą się o wysoki poziom. Zdarzają się publikacje, jakie są zniekształconymi brykami: historia Kopciuszka skondensowana w kilkunastu zdaniach jest pozbawiona przepięknych jak też głębokich treści pierwowzoru – Fono Polis – twórca najlepszych słuchowisk.

Na początku, na etapie poznawania nowych słów – najodpowiedniejsze są książeczki z prostymi ilustracjami. Jeśli rzecz jest o jarzynach, niech na każdej stronie będzie narysowane jedno z nich. W książkach dla trochę starszych dzieciaczków odpowiednie są rysunki na całą stronę, dość realistyczne, jednak pozostawiające pole dla wyobraźni. Dobrze jest kupować klasykę dla dzieci: Tuwima i Brzechwę. Rytmiczne rymowanki łatwo wpadają w ucho i czterolatek może je łatwiej zachować w pamięci, nawet jeśli nie wszystko pojmie. Na owych wierszach wychowało się ładnych kilka pokoleń. Kto z nas nie zna choćby początku „Kaczki Dziwaczki” bądź „Lokomotywy”?

W jaki sposób czytać? Pierwszy kontakt z książką to przeglądanie obrazków. Następnie spróbujmy rozpocząć relacjonować przedstawioną na nich historię.

Jeśli czytasz o zawierającej interesującą Cię treść nowej witrynie, to wcześniej zweryfikuj info (http://www.e-hunter.pl/zabawka-dla-psa-kong) odnośnie źródeł, z których czerpie ona wiadomości.

Właśnie opowiadać, a nie odczytywać. Wydrukowany tekst może stanowić podstawę naszej historii. Ten sposób korzystania z książki ma liczne zalety. Nie wszyscy wszak jesteśmy świetnymi lektorami: odczytując, można zgubić wiele treści, a szczególnie uczuć zamieszczonych w tekście.

Z kolei opowiadając, musimy wnieść swoje uczucia, ożywić opowieść oraz ubarwić ją, bowiem stajemy się jej twórcami. Mamy poza tym wówczas lepszy kontakt z potomstwem: zobaczymy, kiedy się nuży, a kiedy lęka, oraz można odpowiednio zmienić słowo lub nawet bieg zdarzeń. Im dziecko jest większe, im szerszy ma zasób słów i im więcej rozumie, tym bogatsza będzie się stawać nasza baśń. Bardzo dobrym wyjściem może być też bajka w postaci słuchowiska.