Organizacja imprez otwartych w kilku krokach – zaplecze techniczne i formalne imprezy

przez | 3 sierpnia 2022
Przygotowanie imprezy, przeznaczonej dla ogromnej liczby odbiorców, to poważne zadanie. Żeby impreza była udana i całkowicie bezpieczna, trzeba zatroszczyć się o mnóstwo zróżnicowanych spraw, jak obsługa techniczna imprez, albo wynajem agregatów prądotwórczych. Dobrym pomysłem jest zacząć od zaplanowania zadań, by nie pominąć żadnego z kluczowych zagadnień.

koncert

Źródło: http://www.morguefile.com/
Przed rozpoczęciem organizacji festynu, musimy zorientować się, czy planowana impreza będzie mieć charakter masowy. Zapisy prawne szczegółowo określają, jak kwalifikuje się wydarzenia kulturalne, przeznaczone dla dużej ilości osób. Jeżeli planujemy zorganizować event na co najmniej 500 osób w obiekcie lub 1000 osób na otwartej przestrzeni, wymagane jest uzyskanie stosownych uprawnień. Poza kwestiami czysto dokumentacyjnymi, obowiązkowo trzeba zatroszczyć się o absolutne bezpieczeństwo obecnych osób. Planując imprezę, trzeba zadbać o odpowiednią ilość i widoczne oznakowanie dróg ewakuacyjnych, zorganizować zaplecze higieniczno-sanitarne i wyposażyć imprezę w sprzęt do udzielania pierwszej pomocy.

Więcej –

Letnie festiwale muzyczne w Portugalii

Autor: Sigma International
Źródło: Sigma International
Kiedy miejsce imprezy jest już przygotowane pod względem bezpieczeństwa, możemy zająć się konkretnymi przygotowaniami. Imprezy masowe potrzebują dobrego nagłośnienia oraz solidnego oświetlenia – jeśli chociaż część programu odbędzie się po zmroku. Nie można polegać na energetycznej sieci miejskiej i to z kilku powodów: po pierwsze, przy tak dużym dodatkowym obciążeniu łatwo o awarię, a po drugie, używanie dużej ilości okablowania jest skomplikowane. Obsługa techniczna imprez wymaga nietypowego podejścia do zagadnienia, dlatego najlepiej poszukać pomocy fachowców, którzy zadbają o wszystko, w czasie, gdy my będziemy przygotowywać szczegóły imprezy. Jeżeli jednak chcemy zorganizować wszystko samodzielnie, warto ułatwić sobie pracę i zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie techniczne. Temat, który koniecznie musi nas zainteresować, to wynajem agregatów prądotwórczych – witryna www. Dzięki temu zmyślnemu urządzeniu, nasza impreza będzie zasilana z niezależnego źródła energii elektrycznej, nie musimy więc stresować się, że będzie przerwa w dostawie prądu i zaproszona gwiazda nie będzie mogła zagrać na swojej gitarze elektrycznej. Dopiero, gdy uporamy się z zagadnieniami prawnymi i technicznymi, możemy przystąpić do przygotowywania części artystycznej imprezy, zatroszczyć się o zaplecze restauracyjne, pomyśleć nad dokładnym programem imprezy, lub zdobyć sponsorów.