Z jakiego powodu nabywamy wiekowe auta?

przez | 9 lipca 2021
Od dawna wóz był oznaką statusu społecznego. Najpierw mogli sobie na samochód pozwolić krezusi, później nie było lepiej. Wozy miały być wyłącznie służbowe (druga połowa XX w.). Później auta wolno było otrzymać w wyniku skomplikowanego układu losowań oraz zaliczek.

Samochody

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Toteż prawdziwy rynek samochodowy zaistniał u nas dopiero w pod koniec lat 80. Wraz z przekształceniem systemu ekonomicznego można było swobodnie nabywać samochody. Z powodu różnic gospodarczych pomiędzy Rzeczpospolitą a Europą Zachodnią do naszego kraju importowano masowo używane samochody. Rzeczywistość mimo 25 Lat zasadniczo się nie zmieniła. Po naszych szosach zwykle jeżdżą pojazdy 10 letnie oraz starsze. Przeciętny wiek auta ściąganego z Niemiec to szesnaście lat, dużo więcej niż średnia w innych krajach WE. Naturalnie sam import pojazdu to dopiero start. Używane samochody wymagają kompletnej sieci serwisującej. Importerzy zapewniają pracę mechanikom reperującym importowane pojazdy, dzięki nim mają również zajęcie stacje kontroli samochodów, producenci części zamiennych, oraz ich sprzedawcy. To korzystne strony wtórnego obrotu autami.

samochód

Autor: M 93
Źródło: http://www.flickr.com

Jest jednakże mroczna strona owego interesu. W szeregu przypadków importowane auta nie spełniają standardów ekologicznych, co przysparza się do zniszczenia środowiska naturalnego. Są różnice pomiędzy obrońcami natury a branżą wyprzedającą używane samochody, mimo to ewidentne jest że to ambaras – szczególnie że RP zobowiązała się do szanowania reguł ekologicznych.

Stąd staramy się hamować napływ takich aut poprzez większe obciążenia skarbowe. Przedsięwzięcia takie są mało efektywne. Jest to wynik ciągle korzystnych różnic cen między używanymi a fabrycznie nowymi automobilami. Kwestię mota jeszcze zastój w gospodarce. Korzystne kursy walut jeszcze bardziej zachęcają do tego typu nabytków. Być może sytuację przekształcą zamyślane reguły pozwalające gminom na wzbronienie wjazdu starych wozów do centrów miast. Przepisy takie mają zostać wprowadzone pod groźbą dużych kar naliczonych przez Unię Europejską. Może się to przyczynić do popularyzacji środków masowej komunikacji. W wyższym stopniu praktyczny stanie się autokar aniżeli własny samochód, gdyż raczej nie przeistoczy to stanu sprzedaży nowych aut.