Co tak naprawdę dzieje się z naszymi lekami przed tym, jak trafią na półkę w aptece?

przez | 9 lipca 2021
Dotknęło cię zimowe przeziębienie? Masz bólu głowy? Zatrułeś się? Na wszystkie lekkie dolegliwości możemy kupić leki w aptece. Ale czy myślałeś kiedyś, co musi się z nimi stać, aby się niej znaleźć?

tabletka

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Lek nim znajdzie się w sprzedaży przez naprawdę długi czas jest testowany w ciągu trwania tak zwanych badań klinicznych. Badania kliniczne to ogromna inwestycja przedsiębiorstw farmaceutycznych. Gdy już w laboratoriach zostanie wytworzony lek, a później przetestowany w badaniach przedklinicznych należy sprawdzić jego pożyteczność w leczeniu schorzenia w badaniach klinicznych. Część ta ma 4 fazy. Faza pierwsza sprawdza bezpieczeństwo leku. Uczestniczy niej parędziesiąt zainteresowanych oraz całkowicie zdrowych osób. Pod kontrolą badaczy przyjmują one lek i są stale obserwowane. Badania są przeprowadzone w specjalistycznych bazach badawczych. Faza nr 2 to sprawdzenie użyteczności wymyślonego leku na określonej próbie osób chorych. Obejmuje ona paręset ochotników z tym zaburzeniem. Faza ta pozwala ustalić ostateczne stosowane dawki w kolejnych fazach oraz określa ich bezpieczeństwo. Używa się podwójną ślepą próbę, znaczy to, że ani lekarz, ani chory nie wiedzą, czy zażyty lek to rzeczywiście lek, czy może placebo. Dzięki temu upewnia się rzeczywiste działanie medykamentu, a nie siłę podświadomości. W kolejnej, III fazie biorą udział tysiące chorych – ochotników.

Czas jej trwania to kilka lat, określa związek między bezpieczeństwem a skutecznością działania leku w czasie niedługiego i długotrwałego przyjmowania. Pomyślne zakończenie tej części pozwala na zarejestrowanie lekarstwa i daje możliwość wdrożenia go do sprzedaży. Faza IV odnosi się do terapeutyków, które zostały już zarejestrowanie i można je kupić. Określa, czy lek jest bezpieczny w każdym przypadku zaleconym przez wytwórcę. Część ta stanowi pomocniczą weryfikację poprzednich wyników. Na rynek nie może wejść żadne lekarstwo, które nie ma pozytywnie zakończonych badań klinicznych. Nieważne, czy jest to drogi medykamenty na ciężkie schorzenie, czy zwykłe niedrogie pigułki na ból głowy. Badania przedkliniczne i trzy fazy badań klinicznych to podstawowy element, aby uzyskać rejestrację leku.